footsal
13 بهمن 1401 - 15:23

اعتراضات مغربی‌‌‌ها علیه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

معترضان مغربی در محکومیت جنایت صهیونیست‌ها علیه ملت فلسطین به ویژه به شهادت رساندن شماری از فلسطینیان در جنین دست به اعتراضاتی زدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، فعالان مغربی برای اعلام همبستگی با آرمان فلسطین و در اعتراض به جنایت صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان دست به اعتراضاتی زدند.

معترضان مغربی عادی‌سازی روابط بین مغرب و رژیم صهیونیستی را  بار دیگر محکوم کردند.

معترضان مغربی با در دست داشتن پرچم فلسطین و تصاویری از شهدای «جنین» علیه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و خیانت به  ملت و  آرمان فلسطین شعار دادند.

 این تظاهرات به دعوت دو گروه معروف نام های «جبهه مغرب برای حمایت از فلسطین و علیه سازش» و  «کارگروه ملی برای فلسطین» صورت گرفت.

گروه «جبهه مغرب برای حمایت از فلسطین»  با صدور بیانیه‌ای  کلیه همه تصمیمات نژادپرستانه و فاشیستی رژیم اشغالگر صهیونیستی  علیه فلسطینیان را محکوم کرد  و از گروه های فلسطینی خواست برای دفاع از حقوق مشروع ملت فلسطین با هم متحد شوند.

اخیرا نیز مردم مغرب در حمایت از آرمان ملت فلسطین و محکوم کردن روند عادی سازی روابط کشورشان با رژیم صهیونیستی در شهر رباط پایتخت و 35 شهر دیگر به خیابان‌ها آمدند.

ساعات ابتدای پنجشنبه هفته گذشته (ششم بهمن) بود که نظامیان رژیم ارتش اسرائیل همانند روال قبلی بر اساس این ادعا که تهدید امنیتی متوجه این رژیم است، راهی اردوگاه جنین شدند و به یکی از خانه‌‌هایی این اردوگاه یورش بردند و از موشک دوش پرتاب برای مقابله با ساکنان این خانه استفاده کردند و علی رغم درگیری شدید برای ساعاتی، 10 نفر از فلسطینیان عمدتا جوان از جمله یک پیرزن 60 ساله و سه برادر از یک خانواده به شهادت رسیدند.

به دنبال این جنایت، از همان ساعات اولیه موجی از اعتراضات و اعتصاب در جنین و شهرهای دیگری مانند نابلس و رام الله شکل گرفت و واکنش همه گروه‌های فلسطینی در غزه و کرانه باختری را در پی داشت و تشکیلات خودگردان فلسطین نیز مجبور شد این حمله را محکوم و سه روز عزای عمومی اعلام کند و مدعی شود که هماهنگی امنیتی با تل آویو را متوقف کند.

در واکنش به این عملیات، جمعه شب (هفتم بهمن) جوانی فلسطینی 21 ساله به نام «خیری علقم» با خودروی شخصی خود که کارت شناسایی اسرائیل را داشت، اطراف کنیسه‌‌ای در منطقه «نبی یعقوب (نویه یعکوب) به سمت صهیونیست‌‌ها تیراندازی کرد که در نتیجه آن هفت صهیونیست‌ کشته شدند و حداقل شش نفر دیگر زخمی شدند. خیری علقم در این عملیات به شهادت رسید.

عملیات دوم نیز توسط نوجوانی 13 ساله به نام «محمد علیوات» دیروز شنبه (هشتم بهمن) در شهرک سلوان قدس اشغالی انجام شد که حین عبور از خیابانی با سلاح کلتی که در اختیار داشت به سمت صهیونیست‌‌ها تیراندازی کرد و دو نفر از جمله یک نظامی صهیونیست (افسر) زخمی شد.

 

روزهای پایانی دسامبر سال 2020 بود که مغرب تحت نظارت آمریکا توافقنامه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را امضاء کرد. مردم و احزاب سیاسی مغرب به شدت به امضای چنین توافقنامه‌‎ای اعتراض کردند اما دولت رباط با نادیده گرفتن این اعتراض‌ها در مسیر تحکیم روابط با تل آویو گام برداشت.

مردم مغرب نیز تاکنون بارها با آمدن به خیابان و برگزاری تجمع و به آتش کشیدن پرچم رژیم صهیونیستی، مخالفت خود را با عادی سازی روابط مغرب و رژیم صهیونیستی ابراز و خواهان پایان آن شده اند.

اخیر یک سایت انگلیسی پس از یک نظرسنجی اعلام کرد که بررسی جامع افکار عمومی در 14 کشور عربی نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق مردم این کشورها مخالف به رسمیت شناختن رژیم اشغالگر صهیونیستی هستند.

در این گزارش آمده است: حدود 72 درصد از مردم گفته‌اند از یک نظام دموکراتیک حمایت می‌کنند، در حالی که 87 درصد معتقدند که فساد مالی و اداری در کشورشان گسترده است. 39 درصد هم معتقدند که از برابری کامل برخوردار نیستند.

در رابطه با رژیم اشغالگر، در کشورهایی مانند امارات، مغرب ، بحرین و سودان که روابط آنها با این رژیم عادی شده است، 84 درصد از پاسخ‌دهندگان مخالف به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی کشورهایشان هستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1015110